Įvairios pasaulio šalys turi įvairiausias metalo paieškos su detektoriais taisykles, tačiau Jungtinė Karalystė išsiskiria išties tvarkingu šio hobio reguliavimu. Peržvelkime pagrindinius aspektus apie tai, ką reikia žinoti kasinėjant ir kokios yra ieškojimo taisyklės Anglijoje.
Pagrindinės metalo ieškojimo taisyklės Anglijoje:
- Norint ieškoti su metalo detektoriumi bet kokiame žemės sklype, reikia turėti savininko leidimą. Tai apima parkus, viešąsias erdves, miškus, bendrojo naudojimo žemę ir viešuosius pėsčiųjų takus. Leidimą turi duoti žemės savininkas (ir nuomininkas, jei žemė nuomojama). Daugumoje paplūdimių pamestų daiktų ieškoti galima. Tačiau prieš keliaudami dar kartą pasitikslinkite, nes kai kuriuose paplūdimiuose ieškoti daiktų neleidžiama.
- Niekada nenaudokite metalo ieškiklių saugomose teritorijose. Svarbios istorinės vietovės yra įtrauktos į sąrašus, todėl joms suteikiama teisinė apsauga. Pamestų daiktų paieška jose yra nusikaltimas, o pagauti būsite patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Ypatingos mokslinės svarbos vietovės (SSSI) taip pat saugomos dėl jose perinčių paukščių, saugomų laukinių gyvūnų ar retos faunos ir floros.
- Žemės savininkui priklauso viskas, kas randama jo žemėje, nebent jis sutinka kitaip. Turėkite raštišką susitarimą, kad išvengtumėte nesusipratimų. Naudotis galima Leidimo sutarties forma.
- Kaskite atsargiai ir tinkamai užkaskite duobes.
- Atsakingai išmeskite visas šiukšles. Parsineškite jas namo ir išmeskite į šiukšlių dėžę.
- Laikykitės vietovių taisyklių- uždarykite vartus, neblokuokite įvažiavimų į laukus, gerbkite pasėlius, augalus ir medžius bei ten gyvenančius gyvūnus ir laukinius gyvūnus.
- Nustokite kasti ir nedelsdami kreipkitės pagalbos į specialistus, jei iškasėte ką nors neįprasto – tai gali būti bombos, šaudmenys, žmonių kaulai, kapai, archeologinės liekanos ir radiniai.
- Žinokite lobių įstatymus ir jų laikykitės. Kitų radinių registravimas yra savanoriškas, tačiau skatinamas. Šiame lankstinuke rasite daugiau informacijos.
Radus lobį…
Metalo detektorių mėgėjai randa istoriškai svarbių daiktų, o dėl turtingos Anglijos krašto istorijos galima rasti įspūdingų radinių. Svarbu, kad kultūrinės reikšmės radiniai būtų saugomi ir išsaugomi tautos labui. Visoje Jungtinėje Karalystėje galioja skirtingi lobių įstatymai.
Kas yra lobis?
( Pagal Anglijos, Velso ir Šiaurės Airijos įstatymus)
Teisinė lobio apibrėžtis pateikta 1996 m. lobių įstatyme. Trumpai tariant, lobis yra:
- Bet koks metalinis daiktas, kuriam ne mažiau kaip 300 metų ir kuris pagamintas iš ne mažiau kaip 10 % tauriųjų metalų.
- Bet koks priešistorinis objektas, kurio bet kuri dalis pagaminta iš tauriojo metalo
- Du ar daugiau bet kokios sudėties priešistorinių metalinių objektų, kurie yra iš to paties radinio.
- Dvi ar daugiau monetų, kurioms ne mažiau kaip 300 metų ir kurių sudėtyje yra 10 % aukso ar sidabro
- 10 ar daugiau bet kokio metalo monetų – Bet koks bet kokios sudėties objektas, rastas toje pačioje vietoje kaip ir lobiu laikomi objektai.
- Mažiau nei 300 metų senumo daiktai, kurių didžiąją dalį sudaro auksas arba sidabras, kurie buvo sąmoningai paslėpti ketinant juos susigrąžinti ir kurių savininkai arba paveldėtojai nežinomi.
Prisiminkite!
Lobiai yra karalystės nuosavybė ir nepriklauso radėjui ar žemės savininkui. Ieškotojai yra atsakingi už lobių objektų saugojimą, kol jie bus perduoti atitinkamai institucijai, pavyzdžiui muziejui.
Lobis ir (arba) moneta yra „to paties radinio” dalis, jei jis rastas toje pačioje vietoje kaip ir kitas objektas ir (arba) moneta arba jei jie anksčiau buvo užkasti kartu, kol buvo išbarstyti. Jei galima nustatyti savininką, jis nelaikomas lobiu.
Škotijoje:
Škotijos lobio apibrėžtis yra paremta Škotijos įstatymais ir aprašyta „Treasure Trove Scotland„.
Bet kokie nešiojamieji senoviniai daiktai, nesvarbu, koks jų amžius ar medžiaga, yra Karalystės nuosavybė, todėl gali būti laikomi lobiais ir apie juos turi būti pranešta. Apie šiuolaikinius daiktus, pavyzdžiui, Viktorijos laikų monetas ir kitus fragmentus, pranešti nereikia.
Jei patvirtinama, kad radinys yra lobis, radėjui bus pasiūlyta išmokėti premiją (ex-gratia), o lobisbus perduotas muziejui, kad jį būtų galima viešai eksponuoti ir tyrinėti.
Jei radinys nepripažįstamas lobiu, jis grąžinamas radėjui kartu su pažymėjimu, kuriame oficialiai atsisakoma šio daikto.
Ką daryti jeigu radau lobį?
(Pagal Anglijos, Velso ir Šiaurės Airijos įstatymus)
Apie visus lobių radinius privalote teisėtai pranešti apygardos, kurioje jie rasti, ekspertui.
- per 14 dienų nuo radinio radimo dienos arba
- per 14 dienų nuo tos dienos, kai supratote, kad radinys gali būti lobis.
Anglijoje kreipkitės į vietinį ryšių su radiniais pareigūną (FLO), kuris gali padėti nustatyti, ar radinys gali būti lobis, ir jūsų vardu pranešti apie radinį ekspertui. Velse kreipkitės į vietinį FLO arba į „Amgueddfa Cymru” (Velso nacionalinį muziejų). Jei nepranešite apie radinį, galite būti nuteisti 3 mėnesių laisvės atėmimo bausme, didele bauda ir netekti viso ar dalies atlygio už lobį.
Taip pat galite nunešti radinį į muziejų ištirti ir, jei jie nustatys, kad tai gali būti lobis, jūsų vardu apie tai praneš vietos ekspertui.
(Pagal Škotijos įstatymus)
- Apie radinį turėtumėte kuo skubiau pranešti lobių paieškos skyriui. Formas galite atsisiųsti iš jų interneto svetainės. Jei įmanoma, pridėkite radinio nuotraukas.
- Turėtumėte kuo tiksliau užfiksuoti, kur buvo rastas (-i) objektas (-ai). Sumažinkite bet kokią galimą objekto (-ų) žalą.
- Objektą (-us) perduokite Škotijos nacionalinio muziejaus lobių paieškos skyriui kartu su vietos muziejaus ar vietos valdžios institucijos archeologu, ekspertu.
Kur užregistruoti radinius?
Norėdami gauti patarimų ir prieigą prie PAS (kilnojamų vertybių) duomenų bazės, apsilankykite: https:// finds.org.uk.
Čia galite pasiekti informaciją apie bet kurį radinį, tačiau tikslios radimo vietos yra prieinamos tik tyrinėtojams
- Susisiekite su vietiniu Finds Liaison Officer (FLO) Anglijoje arba Velse. Vietinį kontaktą galite rasti adresu http://www.finds.org.uk/contacts
- Pateikite kuo tikslesnę žemėlapio nuorodą apie visus radinius – be vietos jie turi mažai archeologinės vertės.
- PAS yra suinteresuoti pamatyti visus archeologinius objektus ir monetas, bet gali pasirinkti, ką jie paima ir įrašo. Pradžioje radiniai bus pasiskolinti iš jūsų ir bus grąžinti, kai tik bus identifikuoti ir užfiksuoti.
Kaip matome iš visos aiškiai aprašytos tvarkos apie daiktų paiešką metalo detektoriais Anglijoje, galima teigti, kad tai yra pavyzdys valstybės, kuriai rūpi tiek ieškotojų norai tiek vertybių išsaugojimas.
Nori pasimokyti naudotis metalo detektoriumi? Išbandyk lobio ieškojimo hobį kartu su mumis!