Lietuvos teritorijoje metalo ieškiklių (metalo detektorių) naudojimas nėra uždraustas, kaip ir prekyba jais. Metalo detektorių naudojimo taisyklės yra išsibarstę per įvairius įstatymus. Yra daug išimčių ir taisyklių, tad apie viską nuo pradžių.
Visų pirma – pagal Lietuvos įstatymus viskas, kas yra senai pamiršta po žeme priklauso valstybei. O kas yra “senai pamiršta” ir aktualu metalo ieškotojams? Terminai ir reguliavimas yra apibrėžti Lietuvos Respublikos kilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatyme ir jo pakeitimo dokumentuose (Nuoroda: https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.324512)
Pagal šį reguliavimą galime išskirti pagrindinį punktą, penktojo skirsnio, 12 straipsnio – “Kilnojamųjų kultūros vertybių ir kilnojamųjų daiktų, turinčių kultūrinę vertę, nuosavybės ir valdymo teisių įgijimas”. Šio straipsnio 4 papunktis sako:
Visi žemėje, jos paviršiuje, vandenyje, pastatuose bei statiniuose arba jų dalyse rasti šio įstatymo 3 straipsnyje nurodyti kilnojamieji daiktai*, turintys kultūrinę vertę, kurių savininkas arba valdytojas negali būti nustatytas arba pagal įstatymą yra netekęs teisės į juos, pereina valstybės nuosavybėn. Asmeniui, radusiam ir perdavusiam šio įstatymo 3 straipsnyje nurodytus kilnojamuosius daiktus, Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka išmokamas atlyginimas.
*3 straipsnyje nurodyti ieškotojams aktualūs daiktai (Kultūros objektai) yra:
1) archeologiniai radiniai;
…
14) antikvariniai daiktai.
Archeologiniai radiniai, remiantis KKVAĮ – “visi prieš 50 metų ir anksčiau sukurti kilnojamieji žmogaus veiklos medžiaginiai kūriniai ir kiti kilnojamieji daiktai ar jų dalys, nesvarbu, kokia jų kultūrinė vertė.” Vadinasi visi metaliniai ar ne metaliniai daiktai po žeme, kurie buvo pagaminti iki maždaug 1970 metų yra archeologiniai radiniai ir jie priklauso valstybei (jeigu neįmanoma nustatyti savininko).
Taip, metalo detektorių naudojimas įstatymiškai apibrėžtas neaiškiai ir galima sugalvoti galybę niuansų, kurie apsunkina vadovavimąsi tomis taisyklėmis. Praktines metalo detektorių naudojimo taisykles reikia susirinkti pačiam. Be viso to, Kultūros Paveldo Departamentas nereguliuoja metalo ieškiklių naudotojų veiklos. Tuomet kas ją reguliuoja? Atsakymas būtų – niekas. Kultūros Paveldo Departamentas šiuo metu gali tik priimti rastas vertybes, kurios jų manymu gali būti vertingos vietovės pažinime.
Tiesa, vienas reikalavimas ieškotojams turi būti visiškas aiškus – KPD (Kultūros Paveldo Departamentas) aiškiai vadovaudamiesi Nekilnojamų Kultūros Vertybių Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo dalimi, kurios 60 str. pažymi, kad vietovėse, kurios yra pripažintos Kultūros Paveldo Objektais (žr. KPD žemėlapį) pažymi, kad metalo ieškiklių naudojimas tokiose vietose yra DRAUDŽIAMAS, kaip ir bet kokia veikla susijusi su šiuo hobiu, neturint leidimų yra draudžiama. Uždrausta vykdyti paieškas šiose teritorijose ir apsauginėse jų zonose (iki 1 km nuo kultūros paveldo objekto teritorijos ribos). Skaityti daugiau – Kultūros Paveldo Apsaugos Zonos. Neturint leidimų ir tokioje vietoje naudojant metalo ieškikli yra atsakoma pagal baudžiamąją teisę.
Europoje yra ir mažiau dėmesį į metalo ieškiklių naudojimą kreipiančių šalių, tačiau yra ir aiškią tvarką įsivedusių valstybių – tarkime Anglijos valstybinės institucijos yra visiškai aiškiai apibrėžę metalo ieškiklių naudojimą, tam įkurta nacionalinė metalo ieškojimo tarnyba (https://www.ncmd.co.uk). Tarnybos šūkis “Skleisti žinią, Saugoti, Skatinti” tik įrodo, kad ieškotojai turi stiprų pagrindą vadovautis įvestu reguliavimų ir apibrėžtomis taisyklėmis*, tuo pačiu nepažeidžiant jokių įstatymu ir kartu atnešant neįkainojamą naudą valstybės kultūros pažinimo srityje.
Daugiau apie metalo ieškiklių naudojimo tvarką Anglijoje skaitykite straipsnyje – Anglija – metalo ieškiklių naudotojų rojus?
Grįžtant į Lietuvą – ieškotojai ne tik reguliavime gali atrasti daugybę neaiškumų, tačiau ir po neprižiūrimų bei nesėkmingų paieškų gali susidurti su atitinkamai neaiškiomis bausmėmis. Pagal administracinių nusižengimų kodekso 314 straipsnio 5 dalį – “Kultūrinę vertę turinčių kilnojamųjų daiktų paieškos vykdant kasinėjimus ar naudojantis metalo ieškikliais arba bet kokia kita paieškos įranga reikalavimų pažeidimas užtraukia baudą asmenims nuo trijų šimtų iki penkių šimtų šešiasdešimt eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo penkių šimtų šešiasdešimt iki vieno tūkstančio dviejų šimtų eurų.”
Baudos išties rimtos, tačiau kokie tie reikalavimai kuriuos galima pažeisti? Pagal tokius reikalavimus, nesvetimoje žemėje aš galiu ieškoti nekultūrinę vertę turinčių daiktų. Pasiseks jei tokių nerasiu. Nepasiseks jeigu pasiseks tokių atrasti..
Dar blogiau bus, jeigu netyčia ieškotojas visgi atras rusišką kapeiką iš niūraus 20 amžiaus ir nuspręs ją pasilikti. Pasekmių rimtumas tuomet jau gali priklausyti nuo daugybės faktorių, ir gal ne dėl kapeikos, bet dėl rimtesnio radinio visa smagi veikla gryname ore gali baigtis baudžiamąja byla ir teistumu. Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 185 straipsnis “Radinio pasisavinimas” numato:
Tas, kas pasisavino rastą lobį, didelės mokslinės, istorinės ar kultūrinės reikšmės turinčias vertybes, kitą didelės vertės radinį ar atsitiktinai jam patekusį didelės vertės svetimą turtą, baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.
Šaltinis: Infolex.lt
Ar tokiu atveju, radus lobį su metalo detektoriumi norėtųsi papasakot kaimynui, seniūnui ar žurnalistui – nežinome. Nesinori pagalvoti, kiek išties iki šiol žmonių nežinojo ką daryti radus lobį su metalo ieškikliu ir pasielgė labiau egoistiškai atsargiai nei pilietiškai.
Sąmoningos kultūros objektų paieškos metalo ieškikliais ar kita paieškos įranga asmeniui užtraukia administracinę atsakomybę. Administracinių nusižengimų kodekso 314 straipsnio 5 dalis nurodo:
Kultūrinę vertę turinčių kilnojamųjų daiktų paieškos vykdant kasinėjimus ar naudojantis metalo ieškikliais arba bet kokia kita paieškos įranga reikalavimų pažeidimas užtraukia baudą asmenims nuo trijų šimtų iki penkių šimtų šešiasdešimt eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo penkių šimtų šešiasdešimt iki vieno tūkstančio dviejų šimtų eurų.
Šaltinis: infolex.lt
Kaip matome, visiškai nekaltas pasivaikščiojimas gamtoje atliekant atitinkamai blogus sprendimus gali privesti prie siaubingų pasekmių. Atrodo, kad net baisesnių pasekmių, nei už žymiai baisesnius nusikaltimus…
– Už ką “sėdi”?
– Ai užgėriau, užvožiau, nebeatsikėlė. Už ką tu?
– Kažkokią pasagą iškasiau darže, tik ta baisiai nesėkminga buvo.
Taip, tikrai ne paslaptis, metalo ieškojimas ieškikliais turi ir kitą pusę – Lietuvos teritorijoje vyko ne vienas karas, tad po žeme yra nemažai likusio parako metalinėse tūbose ir to nesuprantant galima tą pačią dieną atsidurti žiniose. Nemokant kasti, ar nesuprantant kokiu tikslu atkasus reikia užkasti duobę galima sunervuoti praeivį, ar išsukti stirnai koją. Smeigiant kastuvą pievoje įmanoma nukirsti ramunę, arba į lygias dalis padalinti slieką. Blogiausiu atveju – nesąžiningas ieškotojas į kišenę įsidės rastą kapeiką ir daugiau niekam apie tai nesakys. Šioje pastraipoje žymiai daugiau absurdo negu realios grėsmės sau, kultūrai ar gamtai. Tiems, kurie nesutinka – pasivaikščiokite darbų metų kirtimvietėse, pasivažinėkite džipais ir traktoriais kartu su medžiotojais ar ūkininkais, pakalbinkite žvejus ar motosporto atstovus.
LobioPaieska.lt tikslas – skatinti visuomenę pažvelgti į metalo paieškos su metalo ieškikliais veiklą kaip į smagią ir naudingą užsiėmimą tiek asmeniniu, tiek platesniu požiūriu. Formaliai apibrėžiant metalo ieškiklių naudojimo ypatybes, praktiškai galima būtų pasiekti įspūdingų rezultatų, ypač valstybės kultūrinėje srityje. Norisi tikėti, kad tokios iniciatyvos paskatins institucijas atidžiau pažvelgti į esančias problemas ir kartu su ieškotojų bendruomene rasti sprendimus.
99 procentams ieškotojų metalo paieška po žeme naudojant metalo detektorius tikrai nėra būdas pasipelnyti ar apvogti valstybę. Didžiajai daugumai tai yra ypatingas hobis, kuris lavina nemažą kiekį įvairių gebėjimų, vaizduotę, istorinį išprusimą, o atradimo džiaugsmas – vienas svarbiausių ir unikaliausių šioje veikloje.
Nori išbandyti metalo ieškiklių hobį? Užsiimti aktyvia veikla gamtoje su draugais? Šiuo metu esančios metalo detektorių naudojimo taisyklės netrukdo užsiimti LobioPaieska.lt pramoga. Susisiek su mumis ir paieškokime lobio kartu!
<Straipsnis parengtas pagal 2023 m. duomenis, LobioPaieska.lt, Gytis S. Draužiama kopijuoti ar naudoti tekstą be sutikimo>